Analog FCT

FCT Cihazı Nedir? Sorusunun en basit tanımı sabit PTT hatlardan (PSTN) GSM operatörü arandığında PSTN aramasını GMS operatörüne aktararak görüşmenin GSM den GSM yapılmasını sağlar.

FCT cihazı şirket santralinize bir dış hat gibi bağlanır ve bu hattan yapılacak olan aramaların FCT cihazın içinde bulunan GSM SIM kart ile GSM GSM görüşmesi şeklinde yapılmasını sağlar. Ücretlendirme konusunda GSM-GSM aramalar daha ekonomik olduğundan şirket çalışanlarının masalarından yapacağı GSM yönündeki aramaların daha düşük maliyetlerle yapılmasına olanak tanır. GSM gateway in çok kanallı olması durumunda daha fazla SIM kart içereceğinden GSM yönündeki aramaların mümkün olan en ucuz yöntemle yapılabilmesi sağlanabildiği gibi VPN tipi SIM kartlar kullanılması durumunda bu görüşmelerin ücretsiz olması da mümkündür.

FCT cihazının genel olarak yaptığı iş görüşmelerin GSM den GSM olmasını sağlamasının dışında piyasa da farklı marka ve modellerde bulunan FCT cihazlarının kendine has özellikleri vardır. Örneğin bazı FCT cihazları yapılan cevapsız bir aramada karşı taraf geri dönüş yaptığında aramayı yapan ofis telefonuna yönlendirmekte bazıları BRI, PRI, IP PBX ve SIP uygulamalarını desteklemektedir.

FCT cihazları şirketler için vazgeçilmez iletişim araçlarındandır. Müşterileri veya personelleri ile sürekli iletişim halinde olmak zorunda olan şirketler FCT cihazlarının sayesinde yüksek oranda iletişim giderlerinden tasarruf etmiş olurlar. Ayrıca GSM operatörleri arasındaki rekabet nedeni ile de yaptıkları çeşitli kampanya ve tarifelerle tasarruf oranının artmasına imkan veriyor. Böylelikle FCT cihazı kısa bir süre sonra kendini amorti ederek aslında firmaya bedavaya gelmiş olmaktadır.

FCT cihazı alırken dikkat edilmesi gereken önemli husus şirketinizdeki görüşme oranına göre FCT sayısını belirleyerek karşıdan yapılan aramalarda meşgule düşme riskini ortadan kaldırmaktır. Ayrıca FCT cihazı alırken ihtiyacınızın dijital bir FCT cihazımı yoksa analog FCT cihazı ihtiyacınız olduğunu belirlenmesi gerekir.

 

ISDN PRI FCT

 • Hot Swap (sistem çalışırken kart söküp SIM kart değiştirip kartı yerine takabilme)
 • Her modüle maksimum 4 (8*) SIM kart bir sisteme 128 (256*) SIM kart
 • Opsiyonel VoIP kartıyla hem GSM hem de VoIP her yönde ucuza görüştürme
 • SMS No answer özelliğiyle aynı numarayı tekrar aramaya son!
 • 850/900/1800/1900 MHz quadband

Sistem aynı anda 30 Kanal GSM görüşmesini destekler. SİM kartlar farklı GSM şebekelerinden olabilir. Zaman tablosu tarife yönetimi ya da bedava dakika yönetimi amacıyla modül başına takılmış 4 adet sim karttan dilenen sim kart otomatik olarak istenen koşullarda otomatik olarak aktif hale gelir.

Bilgisayardan IP ağ bağlantısı, seri bağlantı ya da harici modem ile yönetilir. Grafik tabanlı programı sayesinde kurulumu ve bakımı kolayca gerçekleşebilmektedir.

Bedava dakikası biten sim kartı durdurup diğer sim kartı otomatik olarak kullanabilmesi özelliği sayesinde sürekli tam kapasite kullanım avantajı sunar. (Modül başına tek sim kart destekleyen sistemlerde bedava dakika bittiğinde modül tamamen devre dışı kalacaktır.)

 • Modül başına 8 sim kart destekleyen versiyon opsiyonel olarak sunulmaktadır.

 

ISDN BRI FCT

"Şirketinizden biri beni aramış, orası neresi ?" sorusundan siz sıkılmasanız da sekreteriniz sıkılmıştır.

ISDN BRI GSM Gateway, ofis telefonundan cep telefonu yönünde yapılmış başarısız çağrıları hafızasında tutar ve cep telefonu geri aradığında ilk aramayı yapan ofis telefonuna çağrıyı yönlendirir. Bu sayede cep telefonundaki bilmediği numarayı geri arayan kişi gerçekten kendisini arayan kişiye ulaşır. Bu teknoloji işletmelere vakit kazandırdığı gibi telefon giderlerinde de düşüş sağlar.

Cevap vermeyen telefon numarasına SMS gönderme özelliği sayesinde müşterileriniz şirket numaranızı bilmediği için cevaplamadığı aramalarda otomatik olarak SMS gönderilir. ".....'dan XXX numara sizi aradı. Lütfen geri arayın" ya da benzeri bir mesaj oluşturulabilir.

2 hat destekleyen bu ürün dahili LCR özelliği sayesinde aynı anda 2 farklı operatörden en ucuzunu seçerek çağrıyı yönlendirebilir.

Mobility Extension özelliği ile masa telefonunuza gelen çağrıyı cep telefonunuza ulaştırır. (Opsiyonel özellik)

Ürün CLID, GPRS/EDGE internet, SMS özelliklerini destekler.

 • İncelikli LCR
 • Ücretsiz dakika sayımı
 • Otomatik CLIP yönlendirme
 • Yanıt olmadığında SMS
 • Harici Senkronizasyon seçeneği
 • İsteğe bağlı Ethernet arabirimi
 • Dünya genelinde GSM desteği

 

IP FCT

Kullanıcının IP'den GSM ağına GSM ağından IP'e şeklinde tersine çok ucuza geçmesine olanak tanır. Hedef kullanıcılar IP telefonu kullanan küçük, orta ve büyük şirketler, trafik sonlandıran firmalar veya uluslararası bağlı şirketlere sahip firmalardır.

Verimli LCR özelliği sayesinde, IP ağ geçitleri (ip fct) daima GSM ağına en ucuz olan yolu seçer. STUN servisleri bu VoIP GSM ağ geçidi ile kullanılırken yönlendiricinin arkasındaki NAT ve dinamik IP adresine sahip LAN'lara bağlanabilir.

Cihazın CID özeliği ile Lan' ulaşım kontrol altına alınabilmektedir. Yetki verilen (şifre verilen) kullanıcılar Lan üzerinden cihaza ulaşarak SMS atabilmektedir.

SIP Trunk destekleyen santralinizde, size dış hat kart maliyeti oluşturmadan santral network ağına takılarak GSM hatlarınızı kullanmanızı sağlar.

1SIM, 1LAN, SMS ile GSM-VoIP bağlantısı, GSM sonlandırma ve hazırlama, SMS gönderme ve alma, Dual band, Tri Band 900 1800 1900MHz, Multi band 850 1900 1800MHz, SIP Asterisk uyumlu; SC-375C: CDMA; SC-385C: CDMA 2SIM

Ana fonksiyonlar

 • VOIP (SIP) - GSM dönüştürme
 • 50 set LAN -> GSM MOBIL route ayarları
 • 50 set GSM MOBIL -> LAN route ayarları
 • Ayar için ses yanıt ve statü (mobilden arama)
 • Arama sonlandırma için (VOIP'den GSM'e) ve hazırlama (GSM'den VOIP'e)
 • Standart SIP (RFC2543, RFC3261) protokolü, diğer gateway veya PC ile iletişim yapabilmesi
 • Bütün fonksiyonların web üstünden ayarlanabilmesi.